Napište nám, diskutujte, komentujte...

Chodové

Datum: 12.01.2014 | Vložil: Linda Cígnerová

Prosím,nevíte něco o tom,jak se odívali a obouvali ve čtrnáctém století Chodové při svých obchůzkách podél hranic? Jde mi hlavně o teplé oděvy pro chladnější část roku.Na internetu jsem zatím našla jen malou zmínku o botách podšitých kožešinou,ale není ani jasné,zda se jednalo o kožené boty nebo už tehdy plstěné válenky,jaké se nosily na Chodsku v pozdějším období.Pomůžou mi jakékoli informace,protože o oděvu "před Kozinou" internet mlčí.Předem moc děkuji.

Pásek

Datum: 18.09.2012 | Vložil: Jana Š.

Dobrý den,
ráda bych se zeptala na materiál opasku použitelného pro 14. století. Dočetla jsem se, že se používal textil, na který se našily ozdoby. Můžete mi, prosím, poradit, jaký materiál by byl nejvhodnější? Samet, len... atd. Děkuji a ať se vám daří!

Re: Pásek

Datum: 22.09.2012 | Vložil: Posadowski

Zdravm, nálezů je celá řada - barvená kůže, kůže potažená textilem (v Paříži je jeden krásný oranžový sametový), nebo přímo tkané textilní (karetka, ale opravdu pořádná, třeba na 60-90 destičkách). Dá se použít samet, brokát, v podstatě cokoli co dobře vypadá. Fígl: při pošívání základní pásku namáznout lehce kancelářským lepidlem (polotuhým) aby se látka nehrnula a lépe se to sešívalo.

Re: Re: Pásek

Datum: 23.09.2012 | Vložil: Jana Š.

Děkuju moc. Podařilo se mi totiž sehnat kovový pásek, který je sám o sobě nepoužitelný, ale když se rozebere, tak budou jednotlivé komponenty nádhernou ozdobou dobového pásku :-)

Přidat nový příspěvek